Projekt "Podniesienie zdolności do przyszłego zatrudnienia uczennic i uczniów ZSP Kłanino i PCKZiU w Pucku kształcących się w branżach kluczowych dla powiatu puckiego” w ramach RPO WP 2014-2020 działanie 3.3.1. Zakres interwencji obejmuje lepsze dopasowywanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostosowania programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami.
Realizacja projektu: od 30.09.2016 do 31.05.2022 r.
Wartość projektu ogółem: 2 915 148,85 zł Wartość dofinansowania: 2 623 633,96 zł
Umowa o dofinansowanie z dnia 9 listopada 2016 r.- projekt w trakcie realizacji.
Projekt pn. „Podniesienie zdolności do przyszłego zatrudnienia uczennic i uczniów ZSP Kłanino i PCKZiU w Pucku kształcących się w branżach kluczowych dla powiat puckiego” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Zadania realizowane w ramach projektu:
W ramach projektu „Podniesienie zdolności do przyszłego zatrudnienia uczennic i uczniów ZSP w Kłanine i uczniów PCKZiU w Pucku kształcących się w branżach kluczowych dla powiatu puckiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie uczniowie wzięli udział w kursach: barmańskim, kelnerskim, carvingu i baristy.
Kurs Barmański prowadził Pan Ryszard Matusiak ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Na zajęciach uczniowie zapoznali się ze sprzętem, szkłem i metodami wykonywania napojów mieszanych. Podczas zajęć dowiedzieli się również o wielu aspektach pracy za barem, które mogą się przydać w dalszym kształceniu zawodowym. Na kursie uczestnicy nauczyli się przygotowywać i serwować drinki alkoholowe i bezalkoholowe, wykonywać dekoracje oraz posługiwać się narzędziami technicznymi np. typu shaker. Przygotowanie znanych drinków, takich jak „Kamikadze”, „Mojito” czy „Martini”, uczniowie po kilku wskazówkach wykonali z łatwością. Kurs otworzył nowe perspektywy wykonywania zawodu barmana. Dodatkowo uczniowie wykonywali drinki metodą konkursową, ponieważ osoba przeprowadzająca kurs jest częstym jurorem w konkursach barmańskich organizowanych zarówno w Polsce jak i za granicą. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników każdy zdał egzamin teoretyczny i praktyczny, a potwierdzeniem tych umiejętności był Certyfikat Kursu Barmańskiego uzyskany w dniu jego zakończenia.
Na kursie kelnerskim uczniowie poznali techniki nakrywania do stołu, zasady noszenia talerzy oraz zbierania brudnych naczyń. Dowiedzieli się także, w jaki sposób należy prawidłowo rozkładać i wymieniać obrus w obecności konsumentów. Wykonywali czynności związane z otwieraniem i serwowaniem wina oraz poznali tajniki dekantacji wina. Uczniowie nabyli również umiejętność noszenia naczyń na tacy oraz przećwiczyli składanie serwetek na kilkanaście sposobów. Młodzież zapoznana została z zasadami obsługi gości indywidualnych, restauracyjnym savoir vivre.. Podczas kursu przybliżono młodzieży zagadnienia związane z obsługą imprez okolicznościowych, organizacji bankietów, obsługi konferencji, przerw kawowych i innych istotnych zagadnień związanych z obsługą imprez zorganizowanych. Każdy z uczestników szkolenia na zakończenie otrzymał profesjonalne certyfikaty i świadectwa udziału w szkoleniu.
Realizacja kursu carvingu umożliwiła uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie wykonywania kompozycji z wyrzeźbionych owoców i warzyw. Na początek uczestnicy kursu poznali definicję i historię sztuki Carvingu jak również podstawowe rodzaje i typy narzędzi specjalnie do tego przeznaczonych. Następnie po krótkiej teorii uczniowie rozpoczęli zgodnie ze wskazówkami instruktora rzeźbienie motywów kwiatowych w owocach np. w arbuzie i melonie, a także rzeźbienie w warzywach takich jak dynia, marchew, burak, ogórek czy rzodkiewka. Na sam koniec wykonywali dekoracje sztuki carvingu przez łączenie poszczególnych rzeźb. Wszyscy byli zachwyceni i z chęcią uczestniczyli w zajęciach.
Kolejna grupa uczniów wzięła udział w kursie baristy. Kurs był bardzo interesujący. W trakcie zajęć uczniowie poznali historię kawy, jej rodzaje i smak oraz sprzęt potrzebny do przyrządzenia kawy i napojów na bazie kawy. Mieli możliwość obsługi profesjonalnego sprzętu, używanego w restauracjach i hotelach. Dowiedzieli się, w jaki sposób spienia się mleko i przygotowuje różnego rodzaju kawy m.in.: „Espresso”, „Latte”, „Cappuccino”, „Americano”, „Ristretto” i wiele innych. Ponadto uczniowie poznali podstawy latte art (art cafe), polegające na wykonywaniu efektownych wzorów na powierzchni kawy lanych z ręki, rysowanych szpikulcem lub malowanych czekoladą.. Każdy uczestnik na zakończenie otrzymał odpowiednie zaświadczenie.
W ramach projektu „Podniesienie zdolności do przyszłego zatrudnienia uczennic i uczniów ZSP w Kłanine i uczniów PCKZiU w Pucku kształcących się w branżach kluczowych dla powiatu puckiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w naszej szkole uczniowie biorą udział w zajęciach dodatkowych .
Praktyczne szkolenie mistrzów gastronomicznych prowadzi Pan Artur Szymański Szef Kuchni Restauracji „Rzeka smaków” w Hotelu River Style w Redzie. Podczas zajęć dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem oraz wraz z uczniami przygotowuje smaczne potrawy, które zostają podane w wykwintny sposób. Już są pierwsze efekty udziału w szkoleniu. Uczennice klasy 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych: Daria Milewczyk i Weronika Byczkowska zajęły I miejsce w I edycji konkursu „Regionalna Kuchnia” w Niepublicznej Szkole Rzemiosła w Wejherowie. Uczennice klasy 2 technikum żywienia i usług gastronomicznych Weronika Browarczyk i Klaudia Littwin chętnie wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Gastronomicznym „Wiosenne Inspiracje”.
Inni uczniowie biorą udział w zajęciach dotyczących organizacji imprez cateringowych. Zajęcia prowadzone są przez Pania Paulinę Gosz, która przez wiele lat pracowała w branży gastronomiczno-hotelarskiej i organizowała liczne imprezy cateringowe. Uczniowie zdobywają przede wszystkim wiedzę praktyczną oraz umiejętności z zakresu organizacji imprez cateringowych m.in. planowania, realizacji i rozliczania usług cateringowych, prawnych aspektów organizacji imprez cateringowych, analizy potrzeb klienta, przygotowania oferty i oszacowania kosztów przedsięwzięcia.
Język angielski zawodowy prowadzi Pani Ewelina Pilc-Bojke nauczycielka języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych gastronomiczno-hotelarskich. Zajęcia odbywają się poprzez naukę słówek, ćwiczenia interaktywne, doskonalenie wymowy, czytanie, słuchanie, a także uczenie się fraz i zwrotów używanych na co dzień w branży gastronomicznej. Uczniowie poznają między innymi wyposażenie kuchni i sali konsumenckiej oraz prezentują przepisy kulinarne w języku obcy. Uczestnicy zajęć dodatkowych doskonalą także umiejętność redagowania profesjonalnego CV w języku angielskim i opanowują specjalistyczne słownictwo wymagane od kelnerów, barmanów, kucharzy, a także innych pracowników branży gastronomicznej.