Terapeutyczne spacery shinrin-yoku w Powiecie Puckim
„Zanurzać zanurzać się
w ogrody rudej jesieni
i liście zrywać kolejno
jakby godziny istnienia..."
E. Stachura
Lokalna Organizacja Turystyczna „Kaszuby Północne” zaprasza na jesienny, terapeutyczny spacer shinrin-yoku z certyfikowanym przewodnikiem Forest Therapy Institute.
- 9 października po Puszczy Darżlubskiej (start w osadzie Sławutowo)
- 16 października w Helu
Shinrin-yoku (jap. 森林浴; kąpiel leśna) to prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą (głównie środowiskiem leśnym) powstała w Japonii, początkowo popularna na Dalekim Wschodzie, obecnie na całym świecie. Polega na wolnych, relaksacyjnych spacerach i odbiorze naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Może być wykorzystywana jako technika profilaktyczna, rehabilitacyjna lub wspomagająca leczenie. Zanurzenie się w leśną atmosferę przywodzi na myśl zanurzenie się w wodzie – do czego właśnie nawiązuje nazwa.
Leśna terapia ma wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych, m.in. pomaga zredukować stres, obniża ciśnienie, poprawia odporność. Japońscy lekarze już od ćwierć wieku, a od niedawna również fińscy, przepisują leśne kąpiele na receptę. To tzw. zielona recepta.
Las ze swym bogactwem (fitoncydy, monoterpeny, bakterie glebowe, powietrze, światło, dźwięki...) ma przebadany wpływ na nasze zdrowie. A dzięki obecności przeszkolonego przewodnika i ćwiczeniom relaksacyjnym oraz uważnościowym można zanurzyć się w nim wszystkim zmysłami. Przejdziemy się po lesie szlakiem naszych zmysłów!
Jeśli potrzebujesz pogłębionej relaksacji, uważnego spotkania z naturą, skorzystaj z zaproszenia.
"Zanurzmy się w jej skarbach niezmierzonych"!
Jedna sesja shinrin-yoku trwa od 2 do 4 godzin, w zależności od chęci i możliwości grupy, pogody, itd. Spacery odbywają się grupowo. Liczba uczestników: max. 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Miejsce można rezerwować mailem: sensuszlakiem@gmail.com. Szczegółowe informacje nt. godziny i miejsca zbiórki podamy mailowo na kilka dni przed wydarzeniem.
Koszt: bezpłatnie.
Zadanie jest współfinansowane przez Powiat Pucki.
Więcej o kąpielach leśnych i terapii lasem można poczytać tutaj: https://www.facebook.com/sensuszlakiem/.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!