Spotkanie Samorządów Ziemi Puckiej z Parlamentarzystami
24 czerwca 2024 r. w Pucku odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów lokalnych, Stowarzyszenia Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot i specjalistów ds. planowania oraz inwestycji z terenu Województwa Pomorskiego z Parlamentarzystami Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem było omówienie strategicznych dla Ziemi Puckiej inwestycji.
Spotkanie otworzył Starosta Pucki Jarosław Białk, witając zaproszonych gości. Następnie przedstawił program spotkania zapraszając do dyskusji.
1. Starosta Pucki rozpoczął od tematu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców powiatu puckiego wskazując na niewystarczającą sieć i jakość dróg oraz linii kolejowych. Następnie przekazał głos Dyrektorowi Pomorskiego Biura Planowana Regionalnego Panu Jakubowi Pietruszewskiemu, który przedstawił prezentację dotyczącą połączenia drogowego Via Maris. Dyrektor poinformował przybyłych o tym, że powstało Studium Sieciowe i Studium Korytarzowe drogi od Gdyni Węzeł Północ do Portu we Władysławowie wraz z obwodnicą Władysławowa. W prezentacji wskazano, że ze względu na niewystarczającą przepustowość Drogi Wojewódzkiej nr 216, szczególnie w sezonie letnim, konieczna jest budowa nowej drogi. Tzw. wariant zerowy czyli odstąpienie od budowy nowej drogi, a w zamian zwiększenie przepustowości i zwiększenie parametrów DW 216 nie wchodzi w grę ze względu na liczne włączenia do DW 216 i strukturę własnościową gruntów wzdłuż pasa drogowego, co zwiększyłoby koszt inwestycji o odszkodowania związane z wywłaszczeniami. Z analizy potrzeb wynika, że nowe połączenie powinno mieć status drogi krajowej o projektowanej prędkości 110 km/h na odcinkach A (Gdynia - Reda) i B (Reda - Władysławowo) i 100 km/h na odcinku C (obwodnica Władysławowa). Dyrektor wskazał na atrakcyjność osiedleńczą Pomorza i wskazał, że droga ta jest niezbędna, ze względu na rosnące potrzeby i ilość mieszkańców. Koszt budowy Via Maris w zależności od wariantu miałby wynieść od 1,5 mld do 2 mld zł. Koszt ten powinien wziąć na siebie budżet państwa.
Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek wskazał, że Polska zajmuje czołowe miejsce jeśli chodzi o ilość pojazdów przypadających na 1000 mieszkańców.
Burmistrz Rumi Michał Pasieczny zapewnił o swoim zaangażowaniu w budowę Via Maris i całkowitym poparciu dla tej inwestycji.
2. Wójt Gminy Puck Marcin Nikrant zabrał głos w sprawie rozwoju dróg w powiecie puckim w kontekście planowanych kopalni soli potasowo-magnezowej. Do planowanej eksploatacji złóż soli odniósł się również Burmistrz Władysławowa Roman Kużel, wskazując na potrzebę rozwoju portu we Władysławowie, który mógłby umożliwić sprawny wywóz urobku z terenu gminy Puck. Kopalnie te są uzasadnieniem potrzeb rozwoju portu, inwestycji drogowej i kolejowej. Pani poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk wyraziła obawy o stan środowiska naturalnego w związku ze zrzutami tzw. solanki. Burmistrz Władysławowa zapewnił Panią poseł, że sól miałaby być wydobywana w postaci stałej, czyli tzw. metodą suchą. Nie będą to kopalnie odkrywkowe. Głos zabrał również Dyrektor PBPR, który poinformował, że naukowcy, w tym autorytety w dziedzinie nauk o morzu, stoją na stanowisku, że tzw. solanka nie ma negatywnego wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego. Według Pani poseł Arciszewskiej-Mielewczyk innego zdania są naukowcy Morskiego Instytutu Rybackiego.
3. Zastępca Dyrektora PBPR Anna Błażewicz-Stasiak przedstawiła stan strategicznej inwestycji energetycznej – budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Kopalino-Lubiatowo. Pomimo nazwy lokalizacji najbliższą miejscowością jest Słajszewo. Pani Dyrektor przedstawiła również stan zaawansowania prac inwestycji towarzyszących takich jak konstrukcja morska do rozładunku - MOLF (Marine Off-Loading Facility), linia kolejowa, droga krajowa od węzła Łęczyce do EJ, wyprowadzenie mocy 400 kV, wycinka lasu. Pani Dyrektor wskazała, że największe obawy i wątpliwości ekspertów budzi raport oddziaływania na środowisko, ponieważ naukowcy nie są zgodni co do wpływu zwiększonej temperatury zrzucanych wód chłodniczych na bioróżnorodność, w tym na zakwity sinic oraz co do wpływu budowy MOLF na erozję brzegu morskiego. Wskazała również, że już doszło do wycinki ok. 30 ha lasu, a drewno jest wywożone istniejącymi drogami, które ulegają szybszemu zużyciu Zintensyfikowanie tych procesów może doprowadzić do zahamowania turystyki w regionie. Pani Dyrektor przypomniała również o Memorandum, które jest wystąpieniem samorządów z powiatów: puckiego, wejherowskiego i lęborskiego do strony rządowej. Wspomniała również o programie wsparcia jednostek samorządu terytorialnego, który odbiega jednak od oczekiwań zawartych w Memorandum – beneficjentami programu są tylko Powiat Pucki i Gmina Krokowa, zabrakło pozostałych gmin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a w zamian ujęto samorządy z powiatu słupskiego. Na koniec swojej wypowiedzi Pani Dyrektor wskazała na brak decyzji rządu w sprawie redystrybucji wpływów z tytułu podatku od nieruchomości w kontekście wpłat wyrównawczych do budżetu państwa przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają określone w ustawie wskaźniki, tzw. janosikowego.
4. Starosta Pucki poruszył problem obciążenia infrastruktury w związku z budową elektrowni jądrowej. Razem z Burmistrzem Władysławowa i Burmistrzem Miasta Pucka Hanną Pruchniewską zaznaczyli, że martwi ich zagadnienie zrzutu wód chłodniczych oraz erozji plaż w związku z wybranym tzw. otwartym wariantem technologicznym, w którym woda do celów chłodniczych jest ciągle pobierana i zrzucana do Morza Bałtyckiego. W połączeniu z ograniczonym wsparciem lub brakiem wsparcia programowego (w przypadku większości gmin), samorządowcy z powiatu puckiego stają się przeciwnikami budowy elektrowni jądrowej.
5. Głos zabrał senator Slawomir Rybicki i posłowie: Marcin Horała, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Kazimierz Plocke i Rafał Siemaszko. Wszyscy jednogłośnie wyrazili swoje poparcie dla wspomnianych inwestycji i swój udział w przekazaniu rządzącym postulatów samorządowców Ziemi Puckiej.
6. Określono oczekiwania wobec strony rządowej:
- rozstrzygnięcia w gronie naukowców i ekspertów czy zwiększona temperatura wód chłodniczych może spowodować częstsze zakwity sinic w pobliżu plaż,
- rozstrzygnięcia w gronie naukowców i ekspertów czy konstrukcja morska do rozładunku - MOLF (Marine Off-Loading Facility) wpłynie negatywnie na erozję plaż na wchód od planowanej inwestycji EJ,
- rewizji „Programu wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim”, w tym w szczególności objęcie programem gmin powiatu puckiego oraz zwiększenie puli środków,
- rewizji zasad redystrybucji środków z podatku od nieruchomości po wybudowaniu elektrowni jądrowej, tzw. janosikowego,
- przekazania stanowiska rządu czy na terenie powiatu puckiego będzie prowadzone wydobycie soli potasowo-magnezowej.
Uczestnicy spotkania:
- Jarosław Białk – Starosta Pucki
- Tomasz Herrmann – Wicestarosta Pucki
- Roman Kużel – Burmistrz Władysławowa
- Kamil Pach – Zastępca Burmistrza Władysławowa
- Eunika Niemc – Wójt Gminy Kosakowo
- Hanna Pruchniewska - Burmistrz Miasta Puck
- Piotr Ciskowski – Zastępca Burmistrza Miasta Puck
- Marcin Nikrant – Wójt Gminy Puck
- Bartosz Selin – Burmistrz Jastarni
- Jacek Świdziński – Zastępca Burmistrza Jastarni
- Mirosław Wądołowski – Burmistrz Helu
- Adam Śliwicki – Wójt Gminy Krokowa
- Sławomir Rybicki - Senator RP
- Marcin Horała - Poseł na Sejm RP
- Dorota Arciszewska Mielewczyk - Poseł na Sejm RP
- Wioleta Tomczak - Poseł na Sejm RP
- Kazimierz Plocke - Poseł na Sejm RP
- Rafał Siemaszko – Poseł na Sejm RP
- Michał Glaser – Prezes Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot
- Marcin Kaczmarek – Starosta Wejherowski
- Arkadiusz Kraszkiewicz – Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa
- Michał Pasieczny – Burmistrz Miasta Rumi
- Jakub Pietruszewski – Dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego
- Anna Błażewicz-Stasiak – Zastępca Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego
- Krzysztof Czopek – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
- Sylwia Cisoń – Dyrektor Biura Posła Barbary Nowackiej
- Adam Labuhn – Dyrektor Biura Posła Rafała Siemaszko
- Grzegorz Kuleta - Dyrektor Biura Senatora Sławomira Rybickiego
- Anna Konarska – podinspektor ds.. kontaktów Wójta i promocji – Urząd Gminy Kosakowo
- Marcin Alicki – starszy inspektor/pełnomocnik Starosty Puckiego ds. Polskiej Energetyki Jądrowej
Notatkę sporządził: Marcin Alicki
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!