Winda dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pucku
SOSW Puck bez barier
5 marca 2025 Starosta Pucki Jarosław Białk otrzymał informację z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Wojewóztwa Pomorskiego o przyznanym dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadanie "Roboty budowlane polegające na rozbudowie, przebudowie i częściowej nadbudowie budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pucku". Głównym celem realizacji zadania jest budowa długo wyczekiwanej windy. To przełomowa inwestycja, która znacząco wpłynie na poprawę dostępności placówki dla uczniów z niepełnosprawnościami.
Codzienne pokonywanie schodów było dla wielu uczniów ogromnym wyzwaniem – dzięki budowie windy zyskają oni swobodny dostęp do sal edukacyjnych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych. W związku z zabytkowym charakterem budynku projekt budowy windy wymagał uwzględnienia jego kompleksowej przebudowy, rozbudowy i częściowej nadbudowy, co podniosło koszty oraz wydłużyło proces pozyskiwania funduszy. Cel jest jednak jasny i już bliski realizacji – pełna dostępność dla wszystkich uczniów i pracowników SOSW.
Finansowanie inwestycji:
- Całkowity koszt: ok. 3 mln zł
- Wkład własny Powiatu Puckiego: 1,6 mln zł
- Dofinansowanie z PFRON: 1,4 mln zł
To druga kluczowa inwestycja w likwidację barier architektonicznych w naszym powiecie – zaraz po budowie windy w Szpitalu Puckim - przyznał Starosta Pucki, Jarosław Białk.
Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna?
Budynek SOSW został zaadaptowany na potrzeby edukacyjno-rewalidacyjne w latach 70. XX wieku, gdy nie stosowano jeszcze rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Winda wraz z niezbędną przebudową umożliwi pełny dostęp do pomieszczeń edukacyjnych i terapeutycznych uczniom z różnymi niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną, ruchową, niedosłuchem, niedowidzeniem oraz autyzmem.
SOSW Puck – jedyna taka placówka w powiecie
Ośrodek zapewnia edukację i kompleksową pomoc osobom z niepełnosprawnościami w różnych grupach wiekowych:
- zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (od stwierdzenia deficytów do dojrzałości szkolnej),
- szkoła podstawowa – do 20. roku życia,
- szkoła przysposabiająca do pracy – do 24. roku życia,
- zespoły rewalidacyjno-wychowawcze – do 25. roku życia.
Obecnie
- 42 dzieci korzysta z wczesnego wspomagania rozwoju (w tym 12 z niepełnosprawnością ruchową),
- ok. 140 dzieci rocznie korzysta z zajęć w ramach Rządowego Programu „Za Życiem”,
- 94 uczniów objętych jest edukacją, terapią i rewalidacją, z czego 83 uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych.
Winda znacząco ułatwi poruszanie się po budynku uczniom, ich opiekunom, a także pracownikom Ośrodka, w tym osobom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, co poprawi warunki ich pracy i ograniczy ryzyko przeciążeń układu ruchu.
Nowe możliwości dla Ośrodka
Dzięki tej inwestycji SOSW będzie mogło rozwijać swoje funkcje i aplikować o status Specjalistycznego Centrum Wsparcia Edukacji Włączającej (SCWEW) oraz Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT), co przyniesie kolejne korzyści dla dzieci i młodzieży z Powiatu Puckiego. Zniesienie barier architektonicznych pozwoli na pełne korzystanie z placówki wszystkim potrzebującym wsparcia uczniom.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!