Placówki edukacyjne w powiecie puckim zostaną objęte projektem badawczym "Model wsparcia międzysektorowego"
Powiat Pucki przystąpił do realizacji zadania prowadzonego przez Uniwersytet Śląski we współpracy z innymi uczelniami, polegający na badaniu i opracowaniu modelowych rozwiązań na rzecz świadczonego lokalnie międzysektorowego wsparcia dla dzieci, uczniów i ich rodzin na podstawie metodyki oceny funkcjonalnej z wykorzystaniem międzynarodowej klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia – ICF.
Jednym z działań realizowanych w ramach projektu jest przeprowadzenie badań dzieci i młodzieży z wykorzystaniem przekazanych przez uczelnię narzędzi, by na podstawie ich wyników opracować działania wspierające i sprawdzić skuteczność udzielonej pomocy. Efektem końcowym będzie opracowanie systemowych rozwiązań, które podniosą jakość i zapewnią dostępność wsparcia oferowanego dzieciom i ich rodzicom blisko miejsca zamieszkania.
Zasady realizacji zadania omówiono w dniu 27 października 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Pucku podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego dla dyrektorów żłobków, przedszkoli oraz szkół mających siedzibę na terenie Powiatu Puckiego. Koordynatorki projektu: Iwona Domachowska – Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Pucku – koordynator współpracy międzysektorowej, Jolanta Podhajska – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pucku – Koordynator realizacji zadania w Instytucji koordynującej, którą jest Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Pucku, Magdalena Borzyszkowska - Logopeda w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pucku – Koordynator ds. badań dzieci w Powiecie, Karolina Markowc – Nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pucku – Koordynator ds. badań uczniów w Powiecie przedstawiły zebranym gościom cele projektu oraz etapy jego realizacji. Uczestnicy wydarzenia mieli też możliwość wyjaśnienia wszelkich wątpliwości podczas wspólnej dyskusji.
W wyniku realizacji zadania powstaną konkretne narzędzia do wdrażania ww. celów oraz przygotowania kadr w tym zakresie. Wypracowane modele zostaną sprawdzone w wybranych powiatach. Efektywność przygotowanych modeli oraz samego ich wdrażania będzie również poddawane badaniu naukowemu. Całość procesu wdrożeniowego będzie poddana ewaluacji.
Do stosowania rozwiązań opisanych w ustawie o wsparciu dzieci, uczniów i rodzin przygotowanych zostanie 48 powiatów. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie projektu https://mwm.us.edu.pl/ .
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!