Pomorskie Święto Plonów – Powiat Pucki z dziesięcioma statuetkami!
Stolicą Pomorza na weekend 17-18 września stało się niewielkie Debrzno w powiecie człuchowskim, bowiem to tam odbyło się Pomorskie Święto Plonów, czyli tradycyjne dożynki Samorządu Województwa Pomorskiego. Święto obfitowało w wiele atrakcji – zarówno tradycyjnych, takich jak konkurs na wieniec dożynkowy jak i nowości, których zadaniem była integracja społeczności i promocja walorów poszczególnych regionów.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć Powiatu Puckiego, którego przedstawiciele: Pracownicy Starostwa Powiatowego w Pucku, samorządowcy, mieszkańcy, organizacje pozarządowe postanowili zaprezentować się z jak najlepszej strony. Pomimo, że powiat człuchowski jest jednym z najbardziej oddalonych od powiatu puckiego regionów, z Ziemi Puckiej wyruszyła łącznie ponad dwudziestoosobowa delegacja.
Stałym punktem dwudniowego programu była prezentacja powiatów w „Miasteczku Powiatów” zlokalizowanym przy debrznieńskim rynku. Powiat Pucki postawił na tradycję i nowoczesność – goście wydarzenia mogli zapoznać się z lokalnymi produktami Ziemi Puckiej oraz z ofertą turystyczną Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej - serca naszego regionu. O poczęstunek w postaci lokalnych potraw z ryb i ciasta zadbały przedstawicielki Rady Gminnej Kół Gospodyń Wiejskich: Regina Kwidzińska przewodnicząca gospodyń z powiatu puckiego, Irena Marzejon z KGW Rekowo Górne i Wiesława Kos z KGW Werblinia. Drugiego dnia panie przygotowały wyjątkowy poczęstunek jakim był pieczony dzik „zatokowy”. Dzik był akcentem łączącym Miasto i Gminę Debrzno (która posiada to zwierzę w herbie) z Powiatem Puckim, który znany jest z pływających w zatoce dzikich świń. Pracownicy Starostwa: Karol Miller, Nadia Szafraniec i Olga Dettlaff w centrum Debrzna utworzyli plażę, która nawiązywała do tych zlokalizowanych nad Zatoką Pucką – był piasek, leżaki, szum fal i słońce. Stoisko gastronomiczne i plaża, na której dorośli chętnie wypoczywali, a dzieci zajmowały się tworzeniem zamków z piasku, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Powiat Pucki zdobył III miejsce za swoją prezentację - o ten tytuł rywalizował aż z 12 powiatami biorącymi udział w wydarzeniu. Część atrakcji, w jakich wyposażona była sztuczna plaża, użyczona zotała przez lokalne organizacje pozarządowe: Północnokaszubską Lokalną Grupę Rybacką oraz Stowarzyszenie Kaszuby Północne LOT, część pochodizła także z prywatnych zasobów mieszkańców. Na stoisku rozdawany był też poczęstunek "na później" - konserwy rybne przekazane przez zakład produkcyjny Polinord z Kartoszyna w gminie Krokowa, należący do grupy Graal S.A. Skoro już przywieźliśmy plażę, to chcieliśmy, aby każdy mógł "zabrać ze sobą" Powiat Pucki do domu i wspominać region nawet po sezonie turystycznym.
Stoisko Powiatu Puckiego odwiedził m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk - porozmawiał z Wicestarostą Puckim Tomaszem Herrmannem na powiatowej plaży i zapozował do pamiątkowego zdjęcia z obsługą stoiska.
Elementem sportowej integracji i wspólnej zabawy była dożynkowa spartakiada zorganizaowana przez Pomorskie Ludowe Zespoły Sportowe i Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu. Konkurencje sportowe, mimo iż stworzone zostały z przymrużeniem oka i nawiązywały do czynności charakterystycznych dla życia wsi, wymagały od uczestników przygotowania i niemałej sprawności fizycznej. I tak drużyna w składzie: Wicestarosta Pucki Tomasz Herrmann, Pracownicy Starostwa: Agnieszka Lakowska, Anna Pecz, Agnieszka Maszota i mieszkańcy gminy puck: Szymon Dettlaff (sołtys) i Igor Pecz z Żelistrzewa, Mateusz Halman – uczeń PZS Kłanino i zawodnik LKS Ziemi Puckiej, Krzysztof Brzozowski z Połczyna i Irena Marzejon z KGW Rekowo Górne, zdobyli dla Powiatu Puckiego 8 statuetek: 3 złote, 3 srebrne i jedną brązową oraz drugą nagrodę w kwalifikacji drużynowej! Do zdobycia pierwszej nagrody brakował naszym zawodnikom zaledwie jeden punkt! Uzyskali oni 105 punktów, a zwycięski powiat chojnicki 106. Zawodnicy Zmagali się w następujących konkurencjach:
- slalom na taczce: Szymon Dettlaff i Agnieszka Lakowska – I miejsce,
- wyciskanie ciężarka 17,5 kg – Krzysztof Brzozowski – II miejsce,
- wyścig w workach zbożowych – Krzysztof Brzozowski II miejsce.
- rzut kaloszem – Agnieszka Maszota i Mateusz Helman – I miejsce,
- rzut ringo do celu włodarzy powiatów – wicestarosta pucki Tomasz Herrmann
- skoki na skakance: Anna Pecz – II miejsce,
- slalom piłkarski: Igor Pecz – I miejsce,
- dojenie krowy na czas: Irena Marzejon – III miejsce.
Nieodłącznym elementem dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec w województwie pomorskim. Ten tytuł powędrował do Sołectwa Połczyno w Gminie Puck. Połczyno jako jedyne z powiatu puckiego zgłosiło się do rywalizacji i …. ku wielkiej uciesze mieszkańców Ziemi Puckiej i zgromadzonych gości – pokonali wszystkich! Gratulacje! Wieniec miał tradycyjny kształt korony i motyw gołębia.
Warto wspomnieć, że wielkim wyróżnieniem dla Rady Gminnej Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku było reprezentowanie Powiatu Puckiego podczas oficjalnej mszy świętej i ceremonii pochodu dożynkowego. Panie z KGW ubrane w odświętne kaszubskie stroje otwierały pochód wraz z orkiestrą, niosąc sztandar z herbami wszystkich gmin Powiatu Puckiego i wizerunkiem świętej Marty z Bretanii – patronki gospodyń domowych. Nie umknęło to uwadze zgromadzonych mediów, gdyż gospodynie jako jedyne w pomorskim, a może nawet w całej Polsce, mogą pochwalić się ścisłą współpracą 26 kół i działalnością pod wspólnym sztandarem.
Pomorskie Święto Plonów uświetniły też liczne występy artystyczne oraz koncerty zespołów The Ukrainian Folk i BAThANKI.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!