Konferencja „Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu” z udziałem powiatów: Puckiego, Gliwickiego i niemieckiego Calw
„Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu” to hasło przyświecało młodym ludziom i przedstawicielom samorządów powiatów partnerskich Powiatu Gliwickiego (Powiat Pucki i Landkreis Calw) podczas wyjazdu studyjnego na Ziemię Gliwicką w dniach 9-13 maja 2022 r.
Główny punkt wyjazdu - konferencja o tym samym tytule odbyła się w czwartek, 12 maja 2022 roku w Zespóle Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Wcześniej uczniowie, wśród których znaleźli się przedstawiciele: I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Pucku Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku i PZS Kłanino, wzięli udział w warsztatach poświęconych przyszłości Unii Europejskiej i zwalczaniu tzw. eurosceptycyzmu.
Uczniowie szkół średnich, zarówno niemieckich, jak i polskich już kilka tygodni przed spotkaniem przygotowywali się do debaty na temat przeszłości i przyszłości Europy. Ważne było aby przedstawić zgromadzonej publiczności (w tym władzom samorządowym) spojrzenie młodzieży na tematy związane z historią, kulturą czy sportem Polski i Niemiec.
Przedstawiciele delegacji mieli również okazję zaznajomić się z niełatwą, przeplatającą się historią Polski i Niemiec odwiedzając miejsca takie jak: Muzeum Śląskie w Katowicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie oraz Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, co wobec trwających w Europie wydarzeń stało się wyjątkową okazją do refleksji.
– Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie. Stąd moja prośba do młodych ludzi - bądźcie ambasadorami historii, wspierajcie zawsze tych, którzy myślą o pokoju i rozwoju – podsumował Jarosław Białk, starosta pucki.
Podczas wyjazdu poruszono także temat ekologii i jej współczesnych wyzwań – jednym z punktów na mapie Powiatu Gliwickiego, jakie odwiedziła delegacja było Nadleśnictwo Rudziniec, miejsce w którym 30 lat temu w wyniku zaprószenia ognia doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Goście wzięli udział w prelekcji dotyczącej leśnictwa i gospodarki leśnej, mieli także okazję zwiedzić dostrzegalnię przeciwpożarową w leśnictwie Łącza, z której rozpościera się widok na byłe pogorzelisko – obecnie zielony, młody las, który udało się wskrzesić dzięki pracy leśników.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!