Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Memorandum pomorskich samorządowców przekazane premierowi RP
26 pomorskich samorządów, w tym samorząd województwa pomorskiego, 3 powiaty i 22 gminy, przygotowało memorandum do premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczące rządowego programu dla powiatów lęborskiego, wejherowskiego i puckiego związanego z planowaną budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. 10 maja 2023 roku samorządowcy przedstawili swoje postulaty na konferencji w Wejherowie.
Memorandum wyraża zainteresowanie samorządów nowymi inwestycjami energetycznymi na Pomorzu, szanując przy tym kompetencje rządu. Zwracają uwagę na wyzwania infrastrukturalne i wpływ na lokalne społeczności związane z budową elektrowni jądrowej oraz konieczność zachowania równowagi między atrakcyjnością osiedleńczą a zmianami wynikającymi z budowy i eksploatacji przedsiębiorstwa.
Memorandum obejmuje pięć obszarów działania: dostępność drogowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza, infrastruktura elektroenergetyczna. Podkreśla konieczność modernizacji dróg i inwestycji w sieć kolejową. W dokumencie znajdują się też odniesienia do wpływu realizacji inwestycji na rozwój turystyki.
Memorandum ma na celu kompleksowe planowanie i realizację inwestycji związanych z budową elektrowni jądrowej, uwzględniając potrzeby lokalnej społeczności i zrównoważony rozwój regionu.
Pod dokumentem oprócz marszałka województwa pomorskiego podpisali się wójtowie gmin: Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, prezydenci i burmistrzowie z: Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starostowie Pucki, Wejherowski i Lęborski.
źródło: Samorząd Województwa Pomorskiego
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!