W Powiecie Puckim strefa zakażenia ASF już tylko w Gminie Kosakowo
UWAGA ! ZMIANA DOTYCZĄCA STREFY OBJĘTEJ ZAKAŻENIEM AFRYKAŃSKIM POMOREM ŚWIŃ!
Na podstawie ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2024/1454
z dnia 17 maja 2024 r. zmieniającego załączniki I i II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń i uchylającego decyzję wykonawczą (UE) 2024/1310, oraz na podstawie ROZPORZĄDZENIA WOJEWODY POMORSKIEGO z dnia 23 maja 2024 r. w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem Afrykańskim Pomorem Świń na terenie województwa pomorskiego informujemy, iż obecnie
W POWIECIE PUCKIM GMINA KOSAKOWO została ustanowiona jako strefa objęta zakażeniem afrykańskim pomorem świń.
Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową występującą u świń utrzymywanych i dzikich, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność chowu, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.
Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) – dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.
Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.
Zgodnie z treścią Rozporządzenia Wojewody Pomorskiego:
- Nakazuje się oznakowanie strefy objętej zakażeniem, poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy tego obszaru tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o następującej treści: "UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ STREFA OBJĘTA SKAŻENIEM U DZIKÓW":
- Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów;
- Tablice należy umieścić na drogach publicznych, wjazdowych do gmin lub drogach wewnętrznych, wejściach i drogach wjazdowych do lasów, portach lotniczych i morskich, przydrożnych parkingach leśnych;
- Oznakowanie ma mieć charakter trwały, niepodlegający działaniu czynników atmosferycznych;
- Na obszarze ustanowionym jako strefa objęta zakażeniem, wprowadza się środki przewidziane dla obszaru objętego ograniczeniami II wymienione w:
• Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2024 r. poz. 677);
• Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 kwietnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia w 2024 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (Dz. U. z 2024 r. poz. 563). - Na obszarze objętym zakażeniem nakazuje się:
• badanie wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików w kierunku afrykańskiego pomoru świń,
• poszukiwanie padłych dzików.
• zakazuje się dokarmiania dzików.
Każdy fakt znalezienia padłej świni/dzika ( także w wyniku potrącenia) należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).
Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego obowiązuje do dnia 24 lipca 2024 roku.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!