Starostwo Powiatowe w Pucku
Powróć do: Turysta

Poznaj Powiat Pucki

Powiat Pucki korzysta z walorów swojego wyjątkowego położenia, będąc z dwóch stron otoczony wodą. Sąsiedztwo Morza Bałtyckiego oraz obecność Zatoki Puckiej, zwanej przez rdzennych mieszkańców tego terenu „Małym Morzem”, sprawiają, że morskie klimaty silnie zakorzeniły się w dziedzictwie lokalnych społeczności, które równie mocno akcentują przewiązanie do kultury i tradycji kaszubskiej. To właśnie ta odrębność kulturowa stanowi o wyjątkowości Kaszubów. Język, który jako jedyny w Polsce jest zarejestrowany jako język regionalny, lokalne zwyczaje czy szacunek do rzemiosła rybackiego są elementami, od lat przyciągającymi do naszego powiatu liczne grono turystów.

W tym miejscu nie należy zapomnieć o plażach, których klimat i jakość piasku wyróżniają nas na tle Europy. Potężny atut stanowi również Półwysep Helski, będący unikalnym zjawiskiem geograficznym na skalę światową, dający wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych. To właśnie przyroda jest kolejnym argumentem przemawiającym za Powiatem Puckim. Przepiękne szlaki przyrodnicze i drogi leśne, pozwalają na obcowanie z naturą wyjątkowo blisko. Nasza Różnorodna kraina oferuje również aktywny wypoczynek, a konkretnie 45 kilometrów tras rowerowych, które w dużej mierze ciągną się wzdłuż wody. Powiat Pucki to także miejsce, w którym czuje się wiatr historii. Szlak historii militarnej to idealna gratka dla osób, które chcą odwiedzić fortyfikacje, które odegrały niebagatelną rolę w dziejach obronności naszego kraju. Warto odwiedzić m.in. Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Skansen Fortyfikacji i Schron-muzeum „Sabała” w Jastarni. Światkami historii są również zamki i pałace, m.in. w Rzucewie czy w Sławutówku. 

Powiat Pucki to miejsce, gdzie historia współgra z tradycją zakorzenioną w kulturze kaszubskiej, co w połączeniu z unikalnym na skalę światową marskim klimatem tworzy miejsce, w którym każdy turysta poczuje się jak w domu, mając do dyspozycji zróżnicowaną ofertę miejsc i atrakcji. Te wszystkie elementy sprawiają, że Powiat Pucki wyróżnia się na mapie turystycznej naszego kraju, mając swój niepowtarzalny charakter.